Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 1576900
Preview
| Coordinates | 1576900.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Common name | DGR-OPh_200K |
|---|---|
| Formula | C42.75 H36.5 B Cl0.75 N6 O13 |
| Calculated formula | C42.75 H36.5 B Cl0.75 N6 O13 |
| Title of publication | Subporphyrazine scaffolds as emerging electron acceptors for long-lived charge separation. |
| Authors of publication | Krishna, Swathi; Cañizares-Espada, Elena; Guzmán, David; Bo, Yifan; Clark, Timothy; Torres, Tomás; Guldi, Dirk M.; Rodríguez-Morgade, M Salomé |
| Journal of publication | Chemical science |
| Year of publication | 2026 |
| Journal volume | 17 |
| Journal issue | 11 |
| Pages of publication | 5563 - 5575 |
| a | 41.747 ± 0.003 Å |
| b | 7.8119 ± 0.0007 Å |
| c | 30.271 ± 0.003 Å |
| α | 90° |
| β | 120.236 ± 0.003° |
| γ | 90° |
| Cell volume | 8529.1 ± 1.3 Å3 |
| Cell temperature | 200 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 200 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 6 |
| Space group number | 15 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | C 1 2/c 1 |
| Hall space group symbol | -C 2yc |
| Residual factor for all reflections | 0.2174 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0772 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.1761 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.2511 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.026 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/1576900.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.