Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 2230367
Preview
| Coordinates | 2230367.cif |
|---|---|
| Structure factors | 2230367.hkl |
| Original IUCr paper | HTML |
| Chemical name | Poly[μ-aqua-aqua{μ-6-ethoxy-2-[(2- isonicotinoylhydrazinylidene)methyl]phenolato- κ^3^<i>O</i>,<i>N</i>,<i>O</i>'}dioxidosodiumvanadate(V)] |
|---|---|
| Formula | C15 H17 N3 Na O7 V |
| Calculated formula | C15 H17 N3 Na O7 V |
| SMILES | CCOc1cccc2c1O[V]1([N](=C2)N=C(O1)c1ccncc1)(=O)=O.[Na+].O.O |
| Title of publication | Poly[μ-aqua-aqua{μ-6-ethoxy-2-[(2-isonicotinoylhydrazinylidene)methyl]phenolato-κ^3^<i>O</i>,<i>N</i>,<i>O</i>'}dioxidosodiumvanadate(V)] |
| Authors of publication | Wong, Hon Wee; Lo, Kong Mun; Ng, Seik Weng |
| Journal of publication | Acta Crystallographica Section E |
| Year of publication | 2011 |
| Journal volume | 67 |
| Journal issue | 6 |
| Pages of publication | m799 |
| a | 19.1731 ± 0.0002 Å |
| b | 14.6913 ± 0.0002 Å |
| c | 13.2277 ± 0.0002 Å |
| α | 90° |
| β | 106.49 ± 0.0006° |
| γ | 90° |
| Cell volume | 3572.69 ± 0.08 Å3 |
| Cell temperature | 100 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 100 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 6 |
| Space group number | 14 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P 1 21/c 1 |
| Hall space group symbol | -P 2ybc |
| Residual factor for all reflections | 0.046 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0377 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.1111 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.1202 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.041 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | Yes |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/2230367.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.