Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 4064933
Preview
| Coordinates | 4064933.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Formula | C16 H25 O6 P Si2 W |
|---|---|
| Calculated formula | C16 H25 O6 P Si2 W |
| SMILES | C12(CCC1)O[P]2(C([Si](C)(C)C)[Si](C)(C)C)[W](C#[O])(C#[O])(C#[O])(C#[O])C#[O] |
| Title of publication | First Examples of Spirooxaphosphirane Complexes |
| Authors of publication | Pérez, Janaina Marinas; Klein, Melina; Kyri, Andreas Wolfgang; Schnakenburg, Gregor; Streubel, Rainer |
| Journal of publication | Organometallics |
| Year of publication | 2011 |
| Journal volume | 30 |
| Journal issue | 21 |
| Pages of publication | 5636 |
| a | 10.7439 ± 0.0003 Å |
| b | 15.2447 ± 0.0003 Å |
| c | 16.2191 ± 0.0004 Å |
| α | 113.999 ± 0.0012° |
| β | 102.922 ± 0.0013° |
| γ | 99.5701 ± 0.0013° |
| Cell volume | 2264.55 ± 0.1 Å3 |
| Cell temperature | 123 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 123 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 6 |
| Space group number | 2 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P -1 |
| Hall space group symbol | -P 1 |
| Residual factor for all reflections | 0.0302 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0241 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.0569 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.0585 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.015 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/4064933.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.