Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 4075030
Preview
| Coordinates | 4075030.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Chemical name | bis[mu3-(eta2/eta2/eta2-[2.2.2]paracyclophane)]- tris[tetra(mu2-trifluoroacetato-O,O')-dirhodium(II,II)] |
|---|---|
| Formula | C72 H48 F36 O24 Rh6 |
| Calculated formula | C72 H48 F36 O24 Rh6 |
| Title of publication | Paracyclophanes as Versatileπ-Donor Ligands Directing Formation of Extended Organometallic Networks |
| Authors of publication | Petrukhina, Marina A.; Filatov, Alexander S.; Sevryugina, Yulia; Andreini, Kristian W.; Takamizawa, Satoshi |
| Journal of publication | Organometallics |
| Year of publication | 2006 |
| Journal volume | 25 |
| Journal issue | 9 |
| Pages of publication | 2135 |
| a | 20.5186 ± 0.0005 Å |
| b | 20.5186 ± 0.0005 Å |
| c | 17.7415 ± 0.0009 Å |
| α | 90° |
| β | 90° |
| γ | 120° |
| Cell volume | 6468.7 ± 0.4 Å3 |
| Cell temperature | 173 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 173 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 5 |
| Space group number | 166 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | R -3 m :H |
| Hall space group symbol | -R 3 2" |
| Residual factor for all reflections | 0.05 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0442 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.1109 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.1162 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.038 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/4075030.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.