Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 4106891
Preview
| Coordinates | 4106891.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Formula | C32 H48 O4 Si2 W |
|---|---|
| Calculated formula | C32 H48 O4 Si2 W |
| SMILES | [W]1234(O[Si](O[Si](C)(C)C)(c5c(C)cc(cc5C)C)c5c(C)cc(cc5C)C)(=O)(=O)[c]5([c]1([c]3([c]4([c]25C)C)CC)C)C |
| Title of publication | Synthesis of a Base-Stabilized Silanone-Coordinated Complex by Oxygenation of a (Silyl)(silylene)tungsten Complex |
| Authors of publication | Takako Muraoka; Keisuke Abe; Youhei Haga; Tomoko Nakamura; Keiji Ueno |
| Journal of publication | Journal of the American Chemical Society |
| Year of publication | 2011 |
| Journal volume | 133 |
| Pages of publication | 15365 - 15367 |
| a | 11.414 ± 0.002 Å |
| b | 12.2453 ± 0.0019 Å |
| c | 12.606 ± 0.002 Å |
| α | 78.318 ± 0.017° |
| β | 83.57 ± 0.018° |
| γ | 80.96 ± 0.018° |
| Cell volume | 1698.1 ± 0.5 Å3 |
| Cell temperature | 150 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 150 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 5 |
| Space group number | 2 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P -1 |
| Hall space group symbol | -P 1 |
| Residual factor for all reflections | 0.0441 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0437 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.1077 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.108 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.191 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/4106891.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.