Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 4113314
Preview
| Coordinates | 4113314.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Common name | Manganese prussian blue analogue |
|---|---|
| Formula | C4 H10.16 Mn1.67 N4 O5.08 |
| Calculated formula | C4.02 Mn1.67 N4.02 O5.06 |
| Title of publication | Crystalline, Mixed-Valence Manganese Analogue of Prussian Blue: Magnetic, Spectroscopic, X-ray and Neutron Diffraction Studies |
| Authors of publication | Patrick Franz; Christina Ambrus; Andreas Hauser; Dmitry Chernyshov; Marc Hostettler; Jürg Hauser; Lukas Keller; Karl Krämer; Helen Stoeckli-Evans; Philip Pattison; Hans-Beat Bürgi; Silvio Decurtins |
| Journal of publication | Journal of the American Chemical Society |
| Year of publication | 2004 |
| Journal volume | 126 |
| Pages of publication | 16472 - 16477 |
| a | 10.617 ± 0.002 Å |
| b | 10.617 ± 0.002 Å |
| c | 10.617 ± 0.002 Å |
| α | 90° |
| β | 90° |
| γ | 90° |
| Cell volume | 1196.8 ± 0.4 Å3 |
| Cell temperature | 293 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 293 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 5 |
| Space group number | 225 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | F m -3 m |
| Hall space group symbol | -F 4 2 3 |
| Residual factor for all reflections | 0.0247 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0228 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.059 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.0615 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.227 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71069 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/4113314.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.