Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 4134022
Preview
| Coordinates | 4134022.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Chemical name | [K(222C)][(tBudmx)Cu2N(3,5-CF3C6H3)] |
|---|---|
| Formula | C75 H95 Cu2 F6 K N7 O7 |
| Calculated formula | C75 H95 Cu2 F6 K N7 O7 |
| Title of publication | Electronic Structures and Reactivity Profiles of Aryl Nitrenoid-Bridged Dicopper Complexes. |
| Authors of publication | Carsch, Kurtis M.; Lukens, James T.; DiMucci, Ida M.; Iovan, Diana A.; Zheng, Shao-Liang; Lancaster, Kyle M.; Betley, Theodore A. |
| Journal of publication | Journal of the American Chemical Society |
| Year of publication | 2020 |
| a | 13.347 ± 0.002 Å |
| b | 41.261 ± 0.006 Å |
| c | 13.763 ± 0.002 Å |
| α | 90° |
| β | 97.39 ± 0.003° |
| γ | 90° |
| Cell volume | 7516.5 ± 1.9 Å3 |
| Cell temperature | 100 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 100 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 7 |
| Space group number | 14 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P 1 21/n 1 |
| Hall space group symbol | -P 2yn |
| Residual factor for all reflections | 0.0561 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0402 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.0866 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.0932 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.012 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | Yes |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/4134022.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.