Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 4307939
Preview
| Coordinates | 4307939.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Common name | (Et4N)[4] |
|---|---|
| Formula | C26 H47 N S5 W |
| Calculated formula | C26 H47 N S5 W |
| Title of publication | Synthesis and Structures of Bis(dithiolene)tungsten(IV,VI) Thiolate and Selenolate Complexes: Approaches to the Active Sites of Molybdenum and Tungsten Formate Dehydrogenases |
| Authors of publication | Stanislav Groysman; R. H. Holm |
| Journal of publication | Inorganic Chemistry |
| Year of publication | 2007 |
| Journal volume | 46 |
| Pages of publication | 4090 - 4102 |
| a | 10.8938 ± 0.0006 Å |
| b | 24.8017 ± 0.0014 Å |
| c | 11.4759 ± 0.0006 Å |
| α | 90° |
| β | 96.536 ± 0.001° |
| γ | 90° |
| Cell volume | 3080.5 ± 0.3 Å3 |
| Cell temperature | 193 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 193 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 5 |
| Space group number | 14 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P 1 21/n 1 |
| Hall space group symbol | -P 2yn |
| Residual factor for all reflections | 0.0537 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0379 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.0749 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.0806 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.055 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | Yes |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/4307939.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.