Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 4315596
Preview
| Coordinates | 4315596.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| External links | PubChem |
| Common name | potassium diphenyl-diisopropyl-dithio-imido-diphosphinate |
|---|---|
| Formula | C18 H24 K N P2 S2 |
| Calculated formula | C18 H24 K N P2 S2 |
| SMILES | [K+].[S-]P(=NP(=S)(c1ccccc1)c1ccccc1)(C(C)C)C(C)C |
| Title of publication | Tetrahedral and Square Planar Ni[(SPR2)2N]2 complexes, R = Ph & iPr Revisited: Experimental and Theoretical Analysis of Interconversion Pathways, Structural Preferences, and Spin Delocalization |
| Authors of publication | Dimitrios Maganas; Alexios Grigoropoulos; Sarah S. Staniland; Spyros D. Chatziefthimiou; Andrew Harrison; Neil Robertson; Panayotis Kyritsis; Frank Neese |
| Journal of publication | Inorganic Chemistry |
| Year of publication | 2010 |
| Journal volume | 49 |
| Pages of publication | 5079 - 5093 |
| a | 13.179 ± 0.012 Å |
| b | 8.217 ± 0.008 Å |
| c | 19.94 ± 0.02 Å |
| α | 90° |
| β | 105.68 ± 0.02° |
| γ | 90° |
| Cell volume | 2079 ± 3 Å3 |
| Cell temperature | 293 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 100 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 6 |
| Space group number | 14 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P 1 21/c 1 |
| Hall space group symbol | -P 2ybc |
| Residual factor for all reflections | 0.0796 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0724 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.1939 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.2069 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.026 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.8131 Å |
| Diffraction radiation type | SYNCHROTRON |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/4315596.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.