Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 7001456
Preview
| Coordinates | 7001456.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Common name | Bis(cyclopentadienyl)(1-difluoromethyl-2,2- difluorovinyl)chlorotungsten |
|---|---|
| Chemical name | Bis(cyclopentadienyl)(1-difluoromethyl-2,2-difluorovinyl)chlorotungsten |
| Formula | C13 H11 Cl F4 W |
| Calculated formula | C13 H11 Cl F4 W |
| SMILES | [W]12345678([cH]9[cH]1[cH]2[cH]3[cH]49)(Cl)(C(=C(F)F)C(F)F)[cH]1[cH]5[cH]6[cH]7[cH]81 |
| Title of publication | Hydrometalation of fluoroallenes |
| Authors of publication | Kühnel, Moritz F.; Lentz, Dieter |
| Journal of publication | Dalton Transactions |
| Year of publication | 2009 |
| Journal issue | 24 |
| Pages of publication | 4747 - 4755 |
| a | 12.97 ± 0.003 Å |
| b | 10.859 ± 0.002 Å |
| c | 8.7092 ± 0.0018 Å |
| α | 90° |
| β | 90° |
| γ | 90° |
| Cell volume | 1226.6 ± 0.4 Å3 |
| Cell temperature | 173 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 173 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 5 |
| Space group number | 62 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P n m a |
| Hall space group symbol | -P 2ac 2n |
| Residual factor for all reflections | 0.0166 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0156 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.0413 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.0417 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.287 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/7001456.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.