Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 7012196
Preview
| Coordinates | 7012196.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Formula | C22 H29 B Cl N6 O3 W |
|---|---|
| Calculated formula | C22 H29 B Cl N6 O3 W |
| Title of publication | Mono- and di-nuclear tris(pyrazolyl)borato-oxo-tungsten(V) complexes with phenolate ligands: syntheses and structures, and magnetic, electrochemical and UV/Vis/NIR spectroscopic properties |
| Authors of publication | Keira M. Stobie; Zöe R. Bell; Thomas W. Munhoven; John P. Maher; Jon A. McCleverty; Michael D. Ward; Eric J. L. McInnes; Federico Totti; Dante Gatteschi |
| Journal of publication | Dalton Trans. |
| Year of publication | 2003 |
| Journal issue | 1 |
| Pages of publication | 36 - 45 |
| a | 10.872 ± 0.002 Å |
| b | 10.929 ± 0.005 Å |
| c | 12.296 ± 0.004 Å |
| α | 68.91 ± 0.03° |
| β | 82.24 ± 0.02° |
| γ | 65.41 ± 0.03° |
| Cell volume | 1239.3 ± 0.8 Å3 |
| Cell temperature | 173 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 173 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 7 |
| Space group number | 2 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P -1 |
| Hall space group symbol | -P 1 |
| Residual factor for all reflections | 0.0416 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.032 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.0758 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.0792 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.088 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | Yes |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/7012196.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.