Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 7027539
Preview
| Coordinates | 7027539.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Formula | C28 H18 Cl2 F10 N2 O3 W |
|---|---|
| Calculated formula | C28 H18 Cl2 F10 N2 O3 W |
| SMILES | [W](Cl)(=NN(c1ccccc1)c1ccccc1)(Oc1c(c(F)c(c(c1F)F)F)F)([O]1CCCC1)(Cl)Oc1c(c(F)c(c(c1F)F)F)F |
| Title of publication | Molybdenum and tungsten mono-isodiazene complexes with alkyl ligands as ring-opening metathesis polymerisation procatalysts. Crystal and molecular structures of [Mo(CH2CMe2Ph)3(NNPh2)(OC6F5)], [W(CH2SiMe3)3(NNPh2)(OC6F5)] and [WCl2(NNPh2)(OC6F5)2(thf )] |
| Authors of publication | Dilworth, Jonathan R.; Gibson, Vernon C.; Redshaw, Carl; White, Andrew J. P.; Williams, David J. |
| Journal of publication | Journal of the Chemical Society, Dalton Transactions |
| Year of publication | 1999 |
| Journal issue | 16 |
| Pages of publication | 2701 |
| a | 10.908 ± 0.002 Å |
| b | 13.007 ± 0.002 Å |
| c | 21.66 ± 0.004 Å |
| α | 90° |
| β | 98.29 ± 0.02° |
| γ | 90° |
| Cell volume | 3041 ± 0.9 Å3 |
| Cell temperature | 293 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 293 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 7 |
| Space group number | 15 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | C 1 2/c 1 |
| Hall space group symbol | -C 2yc |
| Residual factor for all reflections | 0.0487 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.036 |
| Weighted residual factors for all reflections | 0.0858 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.0803 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections | 1.017 |
| Goodness-of-fit parameter for significantly intense reflections | 1.04 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/7027539.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.