Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 7044298
Preview
| Coordinates | 7044298.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Formula | C24 H31 Cl8 N2 W |
|---|---|
| Calculated formula | C24 H31 Cl8 N2 W |
| SMILES | [W](Cl)(Cl)(Cl)(Cl)(Cl)[Cl-].[n+]1(ccnc2c1cccc2C(C)C)c1c(cccc1C(C)C)C(C)C.C(Cl)Cl |
| Title of publication | Allowing the direct interaction of N-aryl α-diimines with a high valent metal chloride: one-pot WCl6-promoted formation of quinoxalinium salts |
| Authors of publication | Bartalucci, Niccolò; Bortoluzzi, Marco; Funaioli, Tiziana; Marchetti, Fabio; Pampaloni, Guido; Zacchini, Stefano |
| Journal of publication | Dalton Trans. |
| Year of publication | 2017 |
| a | 9.9556 ± 0.0003 Å |
| b | 13.4893 ± 0.0004 Å |
| c | 23.5871 ± 0.0007 Å |
| α | 80.107 ± 0.002° |
| β | 77.848 ± 0.001° |
| γ | 89.233 ± 0.002° |
| Cell volume | 3049.73 ± 0.16 Å3 |
| Cell temperature | 100 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 100 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 5 |
| Space group number | 2 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P -1 |
| Hall space group symbol | -P 1 |
| Residual factor for all reflections | 0.0563 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0483 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.1154 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.1197 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.084 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/7044298.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.