Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 7053542
Preview
| Coordinates | 7053542.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Common name | (2-Bis(trimethylsilyl)methyl-3,5,-di(2-thienyl)-2H-1,4,2- diazaphosphole-kappaP)pentacarbonyltungsten(0) |
|---|---|
| Chemical name | [2-Bis(trimethylsilyl)methyl-3,5,-di(2-thienyl)-2H-1,4,2-diazaphosphole- kappaP]pentacarbonyltungsten(0) |
| Formula | C22 H25 N2 O5 P S2 Si2 W |
| Calculated formula | C22 H25 N2 O5 P S2 Si2 W |
| Title of publication | Extended π conjugation in 2H-1,4,2-diazaphosphole complexes |
| Authors of publication | Helten, Holger; Daniels, Jörg; Nieger, Martin; Streubel, Rainer |
| Journal of publication | New Journal of Chemistry |
| Year of publication | 2010 |
| Journal volume | 34 |
| Journal issue | 8 |
| Pages of publication | 1593 |
| a | 9.5035 ± 0.0003 Å |
| b | 10.958 ± 0.0004 Å |
| c | 15.4221 ± 0.0007 Å |
| α | 75.868 ± 0.002° |
| β | 84.937 ± 0.002° |
| γ | 65.551 ± 0.002° |
| Cell volume | 1417.64 ± 0.1 Å3 |
| Cell temperature | 123 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 123 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 8 |
| Space group number | 2 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P -1 |
| Hall space group symbol | -P 1 |
| Residual factor for all reflections | 0.0337 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0291 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.0668 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.0686 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.04 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | Yes |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/7053542.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.