Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 4064153
Preview
| Coordinates | 4064153.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Formula | C17 H22 N2 O5 W |
|---|---|
| Calculated formula | C17 H22 N2 O5 W |
| SMILES | [W](C#[O])(C#[O])(C#[O])(C#[O])(C#[O])C(=C=C(CC)CC)C(=[N+](C)C)N(C)C |
| Title of publication | Amino-Substituted Butatrienes: Unusual η1Ligands Formed by an Unusual Reaction† |
| Authors of publication | Reichmann, Bernhard; Drexler, Matthias; Weibert, Bernhard; Szesni, Normen; Strittmatter, Tobias; Fischer, Helmut |
| Journal of publication | Organometallics |
| Year of publication | 2011 |
| Journal volume | 30 |
| Journal issue | 5 |
| Pages of publication | 1215 |
| a | 8.9841 ± 0.0018 Å |
| b | 9.361 ± 0.0019 Å |
| c | 12.898 ± 0.003 Å |
| α | 96.62 ± 0.03° |
| β | 102.75 ± 0.03° |
| γ | 112 ± 0.03° |
| Cell volume | 957.1 ± 0.5 Å3 |
| Cell temperature | 100 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 100 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 5 |
| Space group number | 2 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P -1 |
| Hall space group symbol | -P 1 |
| Residual factor for all reflections | 0.0356 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0305 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.0651 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.0666 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.04 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/4064153.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.