Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 7032599
Preview
| Coordinates | 7032599.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| External links | PubChem |
| Chemical name | N,N'-bis-5-chloro-2-hydroxybenzylidene-1,2-propylenediaminato-oxovanadium(IV) |
|---|---|
| Formula | C17 H14 Cl2 N2 O3 V |
| Calculated formula | C17 H14 Cl2 N2 O3 V |
| SMILES | [V]123(Oc4ccc(Cl)cc4C=[N]1C(C[N]2=Cc1cc(Cl)ccc1O3)C)=O |
| Title of publication | Assemblies of salen-type oxidovanadium(iv) complexes: substituent effects and in vitro protein tyrosine phosphatase inhibition. |
| Authors of publication | Zabierowski, Piotr; Szklarzewicz, Janusz; Gryboś, Ryszard; Modryl, Barbara; Nitek, Wojciech |
| Journal of publication | Dalton transactions (Cambridge, England : 2003) |
| Year of publication | 2014 |
| Journal volume | 43 |
| Journal issue | 45 |
| Pages of publication | 17044 - 17053 |
| a | 13.776 ± 0.005 Å |
| b | 9.987 ± 0.005 Å |
| c | 13.703 ± 0.005 Å |
| α | 90 ± 0.005° |
| β | 113.198 ± 0.005° |
| γ | 90 ± 0.005° |
| Cell volume | 1732.8 ± 1.2 Å3 |
| Cell temperature | 293 ± 2 K |
| Ambient diffraction temperature | 293 ± 2 K |
| Number of distinct elements | 6 |
| Space group number | 14 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P 1 21/c 1 |
| Hall space group symbol | -P 2ybc |
| Residual factor for all reflections | 0.081 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0517 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.121 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.141 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.051 |
| Diffraction radiation probe | x-ray |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71069 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/7032599.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.