Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 7019370
Preview
| Coordinates | 7019370.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Formula | H124 K La5 O140 Si2 W22 |
|---|---|
| Calculated formula | K La5 O140 Si2 W22 |
| Title of publication | A series of three-dimensional architectures constructed from lanthanide-substituted polyoxometalosilicates and lanthanide cations or lanthanide-organic complexes as linkers. |
| Authors of publication | An, Haiyan; Zhang, Hua; Chen, Zhaofei; Li, Yangguang; Liu, Xuan; Chen, Hao |
| Journal of publication | Dalton transactions (Cambridge, England : 2003) |
| Year of publication | 2012 |
| Journal volume | 41 |
| Journal issue | 27 |
| Pages of publication | 8390 - 8400 |
| a | 18.0652 ± 0.001 Å |
| b | 17.6816 ± 0.001 Å |
| c | 21.986 ± 0.0009 Å |
| α | 90° |
| β | 119.741 ± 0.003° |
| γ | 90° |
| Cell volume | 6097.7 ± 0.6 Å3 |
| Cell temperature | 185 K |
| Ambient diffraction temperature | 185 K |
| Number of distinct elements | 6 |
| Space group number | 14 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P 1 21/c 1 |
| Hall space group symbol | -P 2ybc |
| Residual factor for all reflections | 0.0399 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0319 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.0782 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.0818 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.015 |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | Yes |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/7019370.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.