Crystallography Open Database
- COD Home
- Accessing COD Data
- Add Your Data
- Documentation
Information card for entry 7720964
Preview
| Coordinates | 7720964.cif |
|---|---|
| Original paper (by DOI) | HTML |
| Formula | I Te2 W |
|---|---|
| Calculated formula | I Te2 W |
| Title of publication | Structural Evolution during Reversible Halogen Intercalation into WTe 2 : Commensurate-Incommensurate WTe 2 I and Multistage WTe 2 Br x (x = 0.5, 1.0 and 1.25) |
| Authors of publication | Meyer, Hans-Juergen; Schmidt, Patrick; Romao, Carl |
| Journal of publication | Dalton Transactions |
| Year of publication | 2026 |
| a | 6.30257 ± 0.00005 Å |
| b | 21.8792 ± 0.0003 Å |
| c | 3.47075 ± 0.00003 Å |
| α | 90° |
| β | 90.0268 ± 0.0007° |
| γ | 90° |
| Cell volume | 478.6 ± 0.009 Å3 |
| Cell temperature | 150 K |
| Ambient diffraction temperature | 150 K |
| Number of distinct elements | 3 |
| Space group number | 11 |
| Hermann-Mauguin space group symbol | P 1 21/m 1 |
| Hall space group symbol | -P 2yb |
| Residual factor for all reflections | 0.0699 |
| Residual factor for significantly intense reflections | 0.0683 |
| Weighted residual factors for significantly intense reflections | 0.1431 |
| Weighted residual factors for all reflections included in the refinement | 0.1437 |
| Goodness-of-fit parameter for significantly intense reflections | 1.0961 |
| Goodness-of-fit parameter for all reflections included in the refinement | 1.0801 |
| Diffraction radiation probe | x-ray |
| Diffraction radiation wavelength | 0.71073 Å |
| Diffraction radiation type | MoKα |
| Has coordinates | Yes |
| Has disorder | No |
| Has Fobs | No |
For the version history of this entry, please navigate to main COD server.
The link is: https://www.crystallography.net/7720964.html
All data in the COD and the database itself are dedicated to the
public domain and licensed under the
CC0
License
.
Users of the data should acknowledge the original authors of the
structural data.